Úno
2

Začínám s Pythonem

By majlan  //  Programování, Python  //  Komentářů: 2

Protože jsem vzal práci na programu, který má stahovat data ze sociální sítě Twitter (o něm později), nemám jinou možnost, než se naučit jazyk Python. Tomu bych se měl sice věnovat v letním semestru v rámci předmětu Skriptovací jazyky, ale aspoň budu mít náskok.

Nechci psát nějaký návod nebo tutorial, spíš vlastní zkušenosti a rady na co si dávat pozor, budu vycházet z dosavadní práce s C. Nějaké návody, ze kterých jsem taky čerpal, jsou zde a zde.

Prvním krokem asi bude oficiální stránka Pythonu, kde lze najít dokumentaci a stáhnout potřebné soubory. Dále je potřeba skripty v něčem psát, já jsem si vybral PSPad. No a pak už člověk může začít. :) Soubory jazyka Python mají koncovku .py, spouštějí se v příkazovém řádku (pracuji ve Windows 7), můžete se k nim dostat buď přes cmd a spustit je přímo v něm nebo je spouštět i ze složky, v tom případě vám ale pravděpodobně okno s programem jenom problikne. Řešením je na konec programu napsat

raw_input()

což je požadavek na vstup uživatele, program se tedy ihned neukončí. Dá se psát i přímo do interpretru jazyka v příkazovém řádku, ale to se hodí pro zkoušení těch základních příkazů jako a = 2 * 3. (asi)

Základní principy práce s řetězci a proměnnými nejsou ničím překvapivé, pokud vám teda

'trikrat ' * 3
'trikrat trikrat trikrat '

nepřijde překvapivé. První zajímavou věcí jsou sekvenční typy. Z názvu vyplývá, že se jedná o objekty, které obsahují sekvenci hodnot, tento typ představují typ tuple a seznam. Tuple se od seznamu liší tím, že v něm nelze měnit pořadí jednotlivých prvků.

seznam1 = ['David', 'Ivo', 'Franta'] #u seznamu hranate zavorky
tuple1 = ('Petr', 'Michal', 'Adam')  #u tuple kulate zavorky, poradi zustava stejne
seznam1.sort()            #ale v seznamu se muze menit, sort() seradi seznam podle abecedy

Python zná i asociované pole, práce s nimi vypadá takto

dny = {1: 'pondeli', 2: 'utery', ... 7: 'nedele'}
dny[2] = 'utorok' #zmeni druhy den na utorok
print dny[2]   #vypise utorok

Více o práci se sekvenčními typy, poli a řetězci zde. Další odlišnou věcí jsou příkazy pro řízení toku programu. Počítáme sem příkazy if-elif-else (to není chyba, opravdu je to elif), for a while. Základní odlišností oproti C je fakt, že k oddělování bloků programu se nepoužívají složené závorky {}, jsou nahrazeny odsazením textu. Není důležité, o kolik bude text odsazen, ale aby všechny příkazy v bloku měly stejné odsazení. Místo { se používá : (dvojtečka)

cislo = 5
barva = 'zluta'
if cislo == 3:
 print 'to se nestane'
elif cislo == 5:
 if barva == 'modra':
  print 'to se nestane'
 else:
  print 'barva je ' + barva + ', cislo je ' + str(cislo) #str prevede vyraz na retezec
else:
 print 'to se nestane'

For cyklus má oproti céčkovému for cyklu také jednu velkou odlišnost, jednotlivé iterace procházejí prvky objektu sekvenčního typu a dále s nimi pracují. Dobře je to vysvětleno zde. Cyklus while se až na odsazování od toho klasického ničím neliší.

To je zatím vše, jdu dál studovat a pak to zase nějak shrnu. :)

2 komentářů k “Začínám s Pythonem”

 • Jen tak dál, pácháš prospěšnou činnost.. Nepřemýšlel jsi o seriálku s CSS3? :-D

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Díky, no jak vidíš není teď čas vůbec psát, ale na CSS3 bych se časem mohl podívat, stejně jako na HTML5 :)

  VN:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links