Led
14

Vzhůru na Aljašku!

By majlan  //  Mix  //  Komentářů: 8

Dneska na trochu jiné téma. Tenhle článek je tak trochu frajeřinka, ale zároveň i motivace.

S nástupem na vysokou školu se nabízejí nové možnosti, jednou z nich jsou studijní cesty do zahraničí. Řada lidí vyrazí na Erasmus, což mě ale zase až tak neláká, mnohem zajímavěji mi zněla nabídka letní univerzity v Dánsku či Norsku, o kterou jsem se během začátku prosince počal zajímat, resp. jsem zjišťoval informace. Toto studium má několik výhod, jednak není časově tolk náročné (6 týdnů), člověk zkusí a naučí se něco nového a není to ani finančně náročné (pokud vím, tak 0 je nejhorší možná bilance, většinou to člověka vyjde i kladně). Vypadalo to, že bych i sehnal někoho k sobě, takže by ten zážitek byl ještě lepší. Nicméně pak jsem narazil ještě na jednu nabídku. Letní brigáda na Aljašce. Zpočátku jsem to nebral moc vážně, nechal jsem si sice poslat podrobnější informace, ale nepočítal jsem s tím, že bych do toho opravdu šel, něvěřil jsem tomu, že bych sehnal správné lidi a do něčeho tak velkého se pustil.

Nicméně jsem možná tak trochu ze zvědavosti a poháněn nějakou vnitřní touhou rozeslal info několika dalším lidem. Jejich reakce mě překvapila. Zpočátku k tomu každý přistoupil stylem „dobrý, ale nemám na to odvahu“, postupem času se však ukázalo, že stejně jako ve mně, i v ostatních se usadila seriózní myšlenka to opravdu zkusit. Trochu jsme se mezi sebou hecovali a nakonec jsme to vyslovili nahlas. Jdeme do toho. Následovalo shánění dalších lidí, zjišťování informací a v neposlední řadě také propočítání finanční stránky. Celou akci nám zprostředkuje agentura, nelze se tedy vyhnout jisté počáteční investici. Ta však bude bohatě splacena.

Kam že to tedy vyrazíme? Sem – http://g.co/maps/qz5p9. Když se řekne Aljaška, člověk si představí hory, lesy a divoké řeky. Nic z toho Ekuk není. Jedná se o obyčejnou rybářskou osadu na pobřeží, okolo není nic jiného než tundra, tedy pastviny, jezera a bažiny. Není to typická Aljaška, ale je to jenom na měsíc a vzhledem k práci stejně ani nebude čas zabývat se okolím. Co se týče práce samotné, budeme v továrně na ryby, čeká nás náročná manuální práce, která v základu není ani nijak zvlášť dobře placená, hlavním zdrojem příjmů jsou přesčasy, se kterými se počítá. Všechno záleží na tom, jaká je zrovna sezóna a kolik ryb připluje, pracovní doba se tak pohybuje od 4 do 18 hodin. Tak doufejme, že letos budou mít ryby dobrou náladu. :-)

Původně jsme chtěli po měsíci v Ekuku zamířit do národního parku Denali a sehnat tam nějakou práci, která by nám pokryla zbytek nákladů a pak vyrazit na road trip do USA. Bohužel situace už není tak jednoduchá jako dřív, zaměstnavatelé požadují uzavření smlouvy dopředu a není tak vůbec zaručené, že se něco podaří sehnat až na místě. Proto jsme se zatím rozhodli, že naše další cesta povede opět za rybami, šéf z Ekuku nám zařídí práci v některé z ostatních továren na Aljašce, kde strávíme zbytek července a srpna. Důležité je, že už to jsou většinou lokality na jihovýchodě Aljašky, můžeme se tedy těšit na mnohem zajímavější přírodu. 15. se budeme vracet zpět domů, ještě nevíme, kdy skončíme ve druhé továrně, takže buď vyrazíme na kratší trip po západě USA nebo se spíše trochu projedeme po Aljašce. Snad ta Amerika vyjde jindy.

Všichni, kterým jsem o cestě na Aljašku říkal, mi to jednoznačně schválili. Bude to neocenitelná zkušenost, ale na druhé straně přijdu o jedno léto. Léto na Aljašce bude jiné, budou mi chybět letní festivaly, pohoda prázdninových akcí, fotbal. Spousta lidí mi tuhle brigádu závidí, ale zkuste se zamyslet. Dokázali byste se vzdát svého klasicky stráveného léta? Utratit peníze a vidět je zpátky za půl roku? Letět přes půl světa do neznáma za tvrdou prací? Spousta lidí dneska umí mluvit o tom, co by chtěli a jaké mají sny, ale většinou to zůstane jenom u řečí. Nebylo to snadné, ale našel jsem odvahu k velké změně a věřím, že nikdo z naší výpravy toho nebude litovat. Vrátíme se unavenější, starší, bohatější, prostě jiní. 3 měsíce na Aljašce člověka změní.

Jaké bude vaše léto? Dokážete v sobě najít odvahu splnit si své sny?

8 komentářů k “Vzhůru na Aljašku!”

 • Naprosto vám fandím :) Bohužel znám několik lidí s podobnými plány, kteří dopadli tak, že byli rádi jak se dostali domů a nebyli v mínusu :) Za nezapomenutelný zážitek to ovšem bezpochyby stojí :)

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
  • Původně jsme tam jeli s tím, že se vrátíme s nulou a pojezdíme po USA, ale pokud tam tedy budeme pracovat celou dobu, tak bych se o výdělek nebál. Záleží pak už jen na tom, jak bude velký

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
 • A jak to máte s vízama a papírováním kolem toho? Žádný problém?

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
  • To by měla všechno řešit ta agentura..

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
 • Taky moc fandím. Jen doufám že během prázdnin také stihneš napsat snad již tradiční článek o zhodnocení druhého ročníku na FIT VUT :)

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
  • ten aktuální už si v hlavě skládám a ten letní snad stihnu taky, než to přes prázdniny všechno zapomenu :-)

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
 • [...] lednu jsem tu psal o brigádě na Aljašce. Dali jsme tehdy dohromady skupinu 7 lidí, která měla neohroženě vyrazit vstříc tvrdé [...]

 • Zdravím, poslední 4 roky jsem pracoval na rybářské lodi v Beringově moři a vytvořil jsem web beringseaversus.me (stačí zadat https://bsvs.me) – najdete zde všechny dostupné informace o této práci v češtině i angličtině. Příběh na webu i článek v časopisu Respekt vám dá představu o tom, jak to tam chodí :) http://respekt.ihned.cz/?m=authors&person%5Bid%5D=18371550&article%5Baut_id%5D=18371550

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links