Úno
25

TEST: Je možné spát 6 hodin denně? Tak určitě!

By majlan  //  Osobní rozvoj  //  Komentářů: 4

Rozhodl jsem se vyzkoušet tipy z knihy, která slibuje možnost zkrátit potřebný denní spánek dokonce až na 4-5 hodin. Nevybral jsem si až tak extrémní cíl, pro začátek jsem chtěl zjistit, zda lze spánek zkrátit na hodin šest. (úvodní článek zde). Po týdnu pokusu je tedy nutné zhodnotit jeho průběh a nabídnout „tajemství“ i ostatním. Pojďme se nejprve podívat na můj malý deníček.

TEST: Kolik spánku je denně potřeba?
7 tipů Jak spát méně a efektivněji

Den 1 – sobota

0:30 – zhasínám, usínám, zvládl jsem to do 15 minut
3:00 – probouzím se, za chvilku se mi podaří zase usnout
5:00 – probouzím se znova, nemám z toho radost, už se mi nedaří tak snadno usnout, upravuju budík na 6:35
6:30 – 5 minut do budíku, vypínám ho, že už to doležím. Spánek nic moc
7:40 – ups. :-) Ihned vylézám z postele, jsem kvůli nočním probuzením méně vyspalý, než bych chtěl
8:00 – vyrážím na lehké proběhnutí
8:30 – nevím, jestli jsem na tom tak špatně nebo jsem běžel tak rychle, každopádně to bylo docela intenzivní a spojené s příjemným výhledem na Královo Pole
9:00 – sprcha, snídaně, můžu začít fungovat

Nebyla to první noc, kdy jsem spal méně, bohužel v posledních dvou jsem se občas během noci probouzel, což mě trochu znepokojilo, takže se mi pak hůř usínalo a celé to mělo negativní vliv na ranní probuzení. Bohužel jsem přišel o hodinu času.

Odpoledne ve 14:00 jsem si zdříml na 40 minut (mělo to být méně, ale nezvonil mi budík), během dne jsem se cítil v pohodě, večer přišla lehká únava asi v 21:00 a 22:30.

Den 2 – neděle

0:20 – asi jsem usnul, ale v 0:35 jsem se ještě na chvilku probudil, pak už to bylo ok
6:45 – budíček, tentokrát jsem se v noci probudil jednou, nechtěl jsem se dívat na to, kolik je hodin, takže nevím kdy. Po probuzení jsem ještě 5 minut ležel, nějak se mi nechtělo ven :-)
7:10 – dal jsem si jeden rohlík a vyrazil na výklus, ted zezačátku jsem to zase rozběhl rychle, ale pak jsem se radši zklidnil. Poznatek: v neděli 7 ráno je Brno skoro Město Duchů :-)
7:35 – celkem 25 minut běhu, cca 4,4 km
8:00 – sprcha, snídaně, můžu začít fungovat

Dneska se mi naštěstí podařilo vstát ve správný čas, chvilku jsem se rozkoukával ale po výklusu už to bylo v pohodě. Po obědě jsem se natáhnul na 30 minut. Menší únava přišla večer v 7, ale šel jsem pak ven, takže jsem to překonal.

Den 3 – pondělí

0:20 – balím to
5:20 – probouzím se, podobné probuzení se stává tradicí
6:45 – budík, vstávám
7:50 – 31 minut, 6km, opět jsem to vzal docela rychle
8:10 – sprcha, protažení, můžu začít fungovat

Dneska se po ránu citím trochu zvláštně, jako bych měl těžší hlavu, ale snad to během dopoledne vymizí. …
Naštěstí to opravdu byla jenom ranní záležitost, zbytek dne byl celkem v pohodě, odpoledně jsem si na 20 minut zdříml a večer jsem měl ještě trénink futsalu.

Den 4 – úterý

0:30 – jdu spát
6:50 – budíček
7:10 – vyrážím běhat
7:30 – 17 minut, 3.5 km, já snad čím dál tím víc zrychluju
7:50 – sprcha, můž začít fungovat

Dneska to byla první menší zkouška vůle. Někdy nad ránem jsem se myslím zase probudil, ale ani nevím, kolik bylo hodin, asi jsem zase hned usl. Nicméně taková probuzení asi rozhodí spánkový cyklus a pak mi to nevychází. Takže se mi po probuzení vůbec nechtělo vstávat a dokud jsem nešel běhat, tak to byl boj. Po sprše se už ale cítím docela ok. Asi mi příliš nepomohlo, že jsem šel do postele rovnou „od počítače“, je lepší si před tím ještě chvilku něco přečíst..

Trochu se mi zkomplikovalo i odpolední leháro, původně jsem si chtěl dáchnout na 20 minut, ale pak jsem si to nastavil ještě o 10 minut a buď jsem to pak přeslechl nebo jsem si to omylem vypl, každopádně jsem nakonec spal víc jak 50 minut, což je moc a tak na hodinku mě to úplně zaseklo. Pak už jsem se z toho nějak dostal, večer celkem v pohodě, menší únava přišla někdy po 22 hodině.

Pokud vás trápí nespavost – vyzkoušejte jednu z 10 věcí jak zatočit s nespavostí.

Den 5 – středa

0:15 – čas na spánek
5:18 – krucipísek!!
6:20 – znovu jsem se vzbudil
6:20 – 6:35 – „někde mezi“
6:40 – vstávám
7:10 – dneska se mi moc běhat nechce, ale musím vydržet
7:35 – 25 minut, 4.8km
7:50 – sprcha, můžu začít fungovat

Tak dneska jsem se probudil v 5:18, pak jsem nějak usl a znovu se probudil v 6:20. Aspoň, že jsem byl celkem ok. Po zbytek dne jsem byl celkem v pohodě, samozřejmě jsem si odpoledne dopřál lehký oddych. Po něm jsem taky vydatně cvičil, večer na mě pak trochu větší únava přišla kolem 11.

Den 6 – čtvrtek

0:00 – jdu spát dřív
0:15 – probudí mě nějaké hovadské auto či co
někdy před 6:00 – zase mě něco probudí, už jen tak ležím a lehce spím
6:45 – čas vylézt z postele
7:05 – jde se běhat, venku je mlha
7:26 – 21 minut, 4.2 km
7:50 – sprcha atd., můžu začít fungovat

Ráno jsem si už skoro myslel, že jsem zaspal, když jsem na budíku viděl něco jako 6:50, ale ono to bylo 5:50.
Během dne celkem pohoda, odpoledne jsem moc nestíhal, takže jsem si lehl jenom asi na 10 minut, snad jsem ani neusnul.

Den 7 – pátek

0:20 – hurá pod peřinu
někdy kolem 6 jsem se opět probudil…
6:40 – budíček, vůbec se mi nechce
7:00 – teprve vylézám ven
7:20 – dneska si dám kratší výběh
7:40 – 20 minut, 3.3 km
8:00 – sprcha, snídaně atd., můžu začít fungovat

Dneska se sluníčku zase moc nechtělo a stejně tak ani mně, dal jsem si jenom kratší okruh (byl delší než jsem čekal!). Odpoledne jsem navíc cvičil a 2 hodiny pochodoval po městě, takže aktivity jsem měl pak dostatek. Večer se mi už kolem 12:30 zavíraly oči a tak jsem to o půlnoci zabalil. Usnul jsem téměř okamžitě, následoval probuzení 4:37 (v tu chvíli jsem byl zcela probraný), ale ještě jsem si zdřímnul. Bohužel jsem si neupravil budíka a tak bylo probuzení v 6:15 dost nepříjemnou záležitostí a z postele jsem se vyhrabal až 6:40.

Resumé

Jednoznačně největším problémem celého experimentu, který i lehce zkreslil „výsledky“, bylo probouzení se během noci nebo nad ránem. Nevím čím to bylo, ale paradoxně to začalo až ve chvíli, kdy jsem začal spát 6 hodin „naostro“. Spal jsem méně už nějaké 3 nebo 4 dny před začátkem pokusu a tehdy jsem problémy neměl. Myslel jsem, že se tělo snaží nějak vyrovnat se změnou spánkového režimu a že se ten čas probouzení bude posouvat směrem k tomu správnému, ale nakonec to bylo vždycky různě, někdy o půl páté, někdy o půl šesté, někdy v šest. Nevěděl jsem jak na to reagovat, jestli posunout budík tak, abych se probudil ve správnou dobu (o tomto ještě bude řeč), většinou jsem prostě znova usnul, někdy to vyšlo, někdy ne a musel jsem se ke vstávání přemlouvat.

Jak vidíte, každé ráno jsem si šel na 20-30 minut zaběhat. Bral jsem to docela rychlým tempem, takže jsem si většinou i docela máknul. :-) Vždycky mě to celkem probralo a teplá sprcha tomu ještě pomohla. Nicméně to bylo docela náročné na čas, při vstávání v 6:45 jsem většinou mohl začít něco dělat okolo 8. hodiny.

Během dne jmse únavu necítil, měl jsem občas dvouminutové stavy, kdy jsem počítal, kdy si budu moct jít lehnout, ale většinou to rychle přešlo. Každé odpoledne jsem si zdříml, zpravidla 20-30 minut, jednou jsem to bohužel přetáhl na 50 minut, což už je moc.

Ani večer jsem neměl problémy s únavou, i zde sice přišly drobné chvilky, kdy se mi chtělo spát, ale to většinou rychle přišlo. Nicméně, pokud jsem měl ráno problémy se vstáváním, po 23:00 už jsem docela zíval. Spát jsem chodil vždycky po půlnoci, počítal jsem s tím, že usínat můžu až 20 minut. Občas se mi stalo, že jsem usnul a po pár minutách se probudil a musel usínat znova. Celkově jsem cítil dostatek energie a pokud bych spal každý den 8 hodin, tak jsem oproti tomu získal celkem 14 hodin navíc.

Předpokládám, že všichni čekáte na to hlavní a to na způsob, jakým spánek efektivně zkrátit (někteří to samozřejmě dokáží i bez speciálních pravidel). Abych článek nenatahoval, rozhodl jsem se ho rozdělit na dvě části, takže v rozmezí 0-30 hodin můžete očekávat finální díl mé spánkové trilogie. :-)

TEST: Kolik spánku je denně potřeba?
7 tipů Jak spát méně a efektivněji

Podpora kvalitního spánku a lepšího usínání je Dreamly.

4 komentářů k “TEST: Je možné spát 6 hodin denně? Tak určitě!”

 • až na těch pár překlepů… ewewe

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Zdravim, pekne clanky. Jen jsem chtel doporucit jednu aplikaci na budik, funguje tak ze monitoruje tve pohyby pri spanku a tak za sebe sklada casti hlubokeho/lehkeho spanku a budi te vzdy v tom lehkem(vzdy nejpozdeji v zadany cas). Nevim jestli to bylo mnou vsugerovane nebo to vazne fungovalo zkousel jsem to asi tyden a snad jen jednou se stalo ze bych mel po probuzeni potrebu dale spat. Aplikace se jmenuje Sleep Cycle je na iphone, kazdopadne vim ze existuji ekvivalenty pro jine os.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
  • Díky, nějaké takové aplikace jsem viděl. Bohužel nemám smartphone, existují teda i varianty jako hodinky, ale ty jsou zbytečně drahé. Takže snad časem..

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
 • [...] je trilogie článků o spánku. V těchto článcích jsem se věnoval tématu zdravého spánku, vyzkoušel jsem, zda je možné spát jen 6 hodin denně, a sestavil jsem několik tipů pro zlepšení spánku. [...]

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links