Pro
30

Ohlédnutí za rokem 2012

By majlan  //  Mix  //  Komentářů: 0

Nejsem sice příznivce novoročních PF a přání, přesto si však myslím, že přelom roku nabízí ideální příležitost pro zamyšlení a shrnutí. Pokud si stanovíte nějaké cíle, nemají smysl, když je následně nezhodnotíte. Platí to v IT, byznysu i běžném životě. Ovšem pouze za předpokladu, že si nějaké cíle stanovíte, v případě, že je pro vás dostačujíci kolotoč práce-hospoda, je to asi zbytečné. :-)

Protože jsem si před rokem žádné cíle nesepsal, pokusím se jich co nejvíce vylovit z paměti a shrnout, co se povedlo a co ne.

Škola

Co se týče studia, tady byly cíle jednoduché – splnit všechny předměty v řádném ročníku tak, abych si je nemusel zapsat znovu nebo prodloužit studium. To se mi povedlo a protože na prospěch nejedu, lze část „škola“ hodnotit jako úspěšnou. Uvědomil jsem si však také to, že větší (resp. aspoň nějaká) účast na přednáškách by nebyla od věci. Bohužel na to není čas nebo jsou přednášky nezáživné…o tom zase někdy jindy.

Zmíním zde i mou účast ve výzkumné skupině NLP v rámci naší fakulty. Skupina pro zpracování přirozeného jazyka se zabývá různými projekty, řada z nich existuje v rámci pěkných grantů, takže pro studenty je to možnost jak se něco naučit a podle schopností si i vydělat. S NLP jsem začal v lednu 2011, dostal jsem se k Pythonu a řešil jsem několik projektů, bylo to docela zajímavé z hlediska zkušeností i financí. V létě jsem byl přeřazen k novému projektu, kterého se kromě FITu účastnilo několik dalších fakult a institucí. Bohužel jsme tak trochu získali černého Petra, protože na nás ležela spousta klíčových úkolů a práce na projektu mě absolutně nebavila. Samotný javascriptový klient by nebyl takovým problémem, kdyby k němu nepatřil ještě server v Javě, práce s ním byla utrpením. Abych to zkrátil, celé léto jsem se s tím snažil poprat, ale nakonec jsem to vzdal. Bylo to absolutní šlápnutí vedle. Nicméně s NLP ještě nekončím, jako téma bakalářské práce jsem si vybral úpravu informačního systému právě této výzkumné skupiny. No, zatím se nezdá, že by to taky byla úplně nejlepší volba. Uvidíme, jak to půjde.

Práce a osobní rozvoj

V prvních měsících roku 2012 jsem prošel určitou změnou směrem k aktivnímu a pozitivnímu přístupu k práci a rozvoji osobních schopností a dovedností. Tedy, nikdy jsem neměl odpor k práci, ale začal jsem se více zajímat o to, co pro sebe mohu udělat já sám a co mi škola nedá (souviselo to i s tím, že jsem poznal Dušana Kaláška, zkušeného byznysmena a skvělého řečníka a motivátora). Začal jsem se věnovat různým knihám, snažil se myslet pozitivněji (někdy to u nás ale prostě nejde :-D), chodil jsem na setkání podobně smýšlejících lidí (naše aktivita bohužel časem ustala).

V průběhu roku jsem si také sestavil seznam webů, jejichž RSS nyní odebírám, jedná se především o blogy internetových a jiných podnikatelů. Jejich příspěvky obsahují rady, inspiraci i motivaci. Snažil jsem vymýšlet i nějaké zajímavé weby či služby, které bych mohl vytvořit. Nakonec jsem však nic nerealizoval, protože jsem spoluzaloži společnost Reinto s.r.o., o které jsem už psal. Tady se nám těsně podařilo vydat první hru Chytni Svojdu!, takže pracovně hodnotím uplynulý rok jako pozitivní. Určitě bych ale mohl být ještě produktivnější, občas se prostě nechce..

Vyzkoušel jsem také systém pro plánování času GTD. No, vyzkoušel, vlastně jsem se k tomu ani pořádně nedokopal, celé mi to přišlo příliš robustní. Odnesl jsem si z něj však alespon zapisování poznámek, to-do listy a na stole mám vždy po ruce papírky, které si mohu nalepit viditelně v okolí stolu, abych na ně nezapomněl. :-)

Ne vše ale bylo bez chyby. V průběhu léta jsem trochu zpomalil a často jsem neměl co na práci. V takových momentech jsem se mohl vzdělávat nějakými kurzy nebo dělat něco jiného užitečného, místo toho jsem se prostě jenom flákal. Tomu bych se rád příště vyhnul.

Jo a ještě jsem se v létě dostal k brigádě na festivalu Mighty Sounds, kde jsem si na týden vyzkoušel, jaké to je pracovat manuálně a bez počítače. Mohl jsem si trochu odpočinout od online světa a kromě lístku zdarma jsem si navíc vydělal i nějakou tu korunu. :-)

Sport

Hned na začátku ledna jsem narazil na zajímavou stránku Sto Kliků (jejíž adresu nějak nemohu dohledat), která měla návštěvníky motivovat k tomu, aby dokázali udělat oněch 100 kliků. Celkem mě to zaujalo a začal jsem s pravidelným klikováním, začínal jsem na 25 klicích. Protože jsem po nástupu na FIT přibral, zlenivěl a ztloustl a protože jsem trochu změnil způsob uvažování, jak jsem už napsal, začal jsem se postupně zajímat o cvičení jako celek, koupil jsem si činky na nějaké to domácí cvičeníčko, počal jsem hltat informace o tréninku a stravě (což je mimochodem velmi důležitý a nekončící proces) a postupně jsem se pustil do přeměny tuku ve svaly (obrazně řečeno).

Přišla změna jídelníčku a také první doplňky stravy (takové ty piksly s práškem, o kterých si většina lidí myslí, že jsou to steroidy). Počátkem léta jsem objevil kalistheniku – cvičení s vlastní vahou. I když jsem do té doby některé cviky s vlastní vahou prováděl, zjistil jsem, že jich je mnohem víc a navíc se také ukázalo, že kousek od bytu mám perfektní nové hřiště na cvičení, kde jsou hrazdy, bradla a další pomůcky. Začal jsem tam pravidelně chodit, seznámil jsem se s několika novými lidmi, posílil jsem a změna postavy byla viditelná. :-) Po začátku zimního semestru jsem se ještě snažil pravidelně cvičit, ale od určité fáze to už nešlo stíhat a poslední dva měsíce jsem tak cvičení příliš nedal.

Mimo cvičení se mi také povedlo donutit se k častějšímu běhání, především v létě se běhalo docela pěkně. :-) Naběhané kilometry jsem pak zúročil ve futsale, kde hraju za amatérský tým Kohouti Brno, s notnou dávkou štěstí se nám podařilo postoupit do vyšší ligy, sám za sebe mohu říci, že se mi daří zlepšovat a od začátku v srpnu 2011 jsem udělal velký pokrok. I na mě však přišly období stagnace a špatných výkonů, takže je pořád na čem pracovat.

Ostatní

Co zbývá zmínit? Tak například cestování – v minulých letech jsem pravidelně alespoň jednou za rok vyjel někam na výlet za hranice, to se mi povedlo i letos. Ve čtyřech lidech jsme letecky vyrazili do Itálie. Dá se však říct, že to byl jediný velký turistický počin, jinak jsem nikde nebyl, snad jen se mi povedlo zase o něco více poznat Brno a okolí. Původně jsem měl celé léto strávit na Aljašce, to však nakonec nevyšlo (ve výsledku toho nelituji).

Co se týče kulturního vyžití, Brno nabízí docela dobré možnosti – navštívil jsem řadu punkových koncertů, vyjel jsem i na dva festivaly (Mighty Sounds, Brněnecfest), na jaře jsem také začal chodit do kina. (naposledy jsem zašel na Hobita).

Celkové shrnutí roku 2012 je tedy docela pozitivní. Povedl se mi malý duševní obrod, začal jsem se trochu více věnovat sportu, založil jsem firmu, vydali jsme hru, ve škole se dařilo. Byly samozřejmě i negativní momenty, ty však paměť časem vytěsnuje. :-)

Rok 2013

V dalším roce by bylo dobré pokračovat v tom, co jsem letos nastartoval, tedy ještě lépe využít svůj volný čas, být produktivnější a myslet pozitivně.

Po sportovní stránce se chystám začít s pořádným a poctivým tréninkem v posilovně, s příchodem teplejšího počasí se opět vyrazíme houpat na hrazdy. Stejně tak bude důležité udržet si fyzičku pro futsalové zápasy a pracovat na herním zlepšení, k čemuž dopomohou i nové tréninky s trenérem.

Asi největší zlepšení mohu učinit v oblasti cestování a výletů. Bylo by dobré, kdybych alespoň 2x vyrazil někam do zahraničí, spoustu krásných míst nabízí také naše kraje. Po 2.5 letech, kdy jsem téměř nonstop v Brně, mi trochu začíná chybět příroda a atmosféra venkova, kterou z nám různých výletů a závodů v orientačním běhu. Těším se tudíž na jaro, které nabídne příležitost k prvním toulkám. :-)

Na novoroční přání si opravdu nepotrpím, takže se mějte jak chce, mám pro vás však jedno video na závěr:

Je sice primárně určeno především sportovcům, jeho hlavní poselství je však univerzální – snažte se stanovit si nějaké cíle a pravidelně se věnujte jejich zhodnocení. Pokud si například někdo začátkem roku řekne, že začne cvičit a běhat a shazovat kila, většinou to končí nejpozději někdy v únoru a novoroční předsevzetí je zapomenuto. Nestačí jenom chtít, musí se pro to také něco dělat a obětovat. Nezapomeňte se však za každý drobný úspěch také trochu pochválit a odměnit. Tak ať se daří!

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links