Zář
4

Má dnes smysl slušné chování v MHD?

By majlan  //  Mix  //  Komentářů: 29

V Brně bydlím už dva roky a za tu dobu jsem stihl v MHD projezdit desítky, možná i stovky kilometrů. Šaliny (pro vesničany tramvaje :-D ), autobusy a trolejbusy nabízí často řadu zajímavých zážitků a mimo jiné v nich lze taky skvěle sledovat chování a reakce lidí. Už delší dobu jsem přemýšlel nad sepsáním tohoto článku, potřeboval jsem jen nasbírat dostatek zkušeností, o kterých bych mohl psát. Pojďme se tedy společně zamyslet nad jedním problémem, který se týká snad každého cestujícího v MHD.

Tím problémem je rozhodování, zda na své místo pustit někoho jiného. Když to vezmeme z pohledu mladého gentlemana, tak je jeho pozice v podstatě nejhorší. Společenské konvence říkají, že přednost by před ním měly dostat jak ženy, tak starší osoby. Jak však určit situaci, kdy je skutečně vhodné místo uvolnit? Když se na to podíváme obecně, kdo má přednost – těhotná dívka nebo starý muž s berlemi? Tady už se dostáváme do oblasti společenské etikety, ta nám ovšem říká jen klasická pravidla typu „starší má přednost před mladším“ nebo „žena má přednost před mužem“. Zdá se, že složitější kombinace nelze jednoznačně určit, zde by mohl pomoct snad jedině Ladislav Špaček. Co byste tedy udělali v situaci těhotné ženy? Pustili byste sednout staršího člověka? Je lepší zůstat sedět a užít si pohodlí (které je tehdy společensky omluvitelné) nebo se onoho člověka zeptat (třeba nás nechá sedět)?

A jak je tomu v jiných případech? Od kolika let bychom měli druhé osoby pouštět na naše místo? A jak vůbec můžu poznat jejich věk, zřejmě se tedy budu muset řídit vzhledem, jenže kolik má tahle paní s nákupní taškou? 40? 50? Je to málo, je to hodně, je to kruci dost na to, abych ji měl pustit sednout? Člověk musí v MHD řešit tolik problémů!

Jindy si řeknete, že je to přece úplně jasné, nastupuje stará paní s hůlkou, tu přece musím pustit! Ale ejhle, paní odpovídá, že „děkuju, ale já na další zastávce vystupuji“. Toto prosím není vůbec ojedinělý případ! Taková situace velmi často končí tak, že sedící člověk se zvedne, nabídne místo, oslovená osoba nabídku odmítne, nicméně prvně jmenovaný již zůstává stát, protože nečekal odmítnutí a většinou nedokáže automaticky zareagovat tak, že si sedne zpátky. Mnohokrát jsem tak byl svědkem úsměvné scény, kdy je šalina plná stojících lidí, přesto jsou však volné sedačky. To jste jistě museli zažít i vy. Jak je to ale možné? Zdá se, že volné místo je na jednu stranu lákavé, na druhou stranu nikdo nechce být ten „jiný“, ten vybočující z davu. Přitom je přece zcela nesmyslné se mačkat vestoje, když si mohu sednout. Občas tuto situaci může zachránit někdo nově přistoupivší, který ještě nestihl podlehnout „ovčímu efektu“ a bez nějakého velkého přemýšlení si na to volné místo sedne.

Ještě se vrátím k rozhodování o tom, koho je vhodné pustit. Jednou se mi stalo, že jsem se prostě zmýlil úsudkem. Viděl jsem stojícího muže a přišel mi dostatečně starý na to, abych mu dal přednost. Když jsem však vstal a oslovil jej, ukázalo se, že zblízka vypadá mladší, což mi dal najevo také odpovědí „cože, to snad vypadám tak staře??“ Tak to byl opravdu trapný moment a raději jsem se odklidil někam na druhý konec šaliny, abych se necítil tak pitomě. :-)

Jak vidíte, cestování v MHD není jen tak. Přemýšlíte také podobným způsobem, řešili jste někdy podobnou situaci? Co byste ve výše uvedených situacích dělali vy? Máte nějaké zajímavé zážitky z MHD?

PS: Před dvěma dny se mi stala jiná zajímavá příhoda, šalina zastavila na zastávce, když v tom jsem ucítil nějaký podivný smrad, jak kdyby uvnitř někdo kouřil. Za chvilku jsem si všiml, že kouř není uvnitř, nýbrž venku pod koly, čehož si brzy všimli i ostatní cestující a s poměrně veselým konstatováním „hoříme, hoříme“ postupně vůz opustili. Nakonec k požáru nedošlo, kouř přestal, nicméně pokud šalinu někdo neopravil, tak tam stojí dodnes.

Má dnes smysl slušné chování v MHD?, 4.3 out of 10 based on 7 ratings

29 komentářů k “Má dnes smysl slušné chování v MHD?”

 • Ano, to je přesné. Lépe si rovnou ani nesedat. Navíc šalina přejede štatl za dvacet minut, tak to snad ani nestojí za to.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +2 / -1
  • Pokud bys jel šestkou z konečné na konečnou, tak to jede 35 minut! A to je první linka co mě napadla. Pak bychom mohli měřit ještě 1, ale to je diskutabilní, protože dělá otočku, kdežto 6ka jede poměrně napříč Brnem.

   VN:F [1.9.20_1166]
   +1 / -1
 • Úžasné jsou taky situace, když člověk celý život poctivě sleduje, kdo přistupuje, aby mohl svoje místo nabízet horlivěji než Horst Fuchs a Pepi svoje pánvičky, a pak se jednou si toho prostě nevšimne a scénka je na světě. Je ráno, jedu do školy, venku hnusně, jsem nevyspaný, s náladou pod bodem mrazu, mám sluchátka v uších, za půl úsměvu stojí z toho dne jen to, že byla výjimečně poloprázdná šalina a já jsem si sedl, takže teď sedím, dívám se z okna nebo zevnitř na svoje oční víčka, sluchátka v uších a snažím se prostě nebýt. Na nejbližší zastávce se samozřejmě nahrnou lidé důchodového věku a rovnou tolik, že si všichni neposedají a nastává problém. Paní se dvěma igelitkami v každé ruce se postaví přímo nade mě, čehož bych si všiml, nebýt okolností výše popsaných. Trpělivost má asi 12 – 13 vteřin a potom né, že by mi slušně poklepala na rameno, když evidentně nevnímám, ale rovnou mi „nadrzo“ začne těma igelitkama decentně bouchat do nohy, abych si jí jako všiml nebo co.
  V takové situaci se tyto lidi etiketa-neetiketa snažím zastávku dvě ignorovat a až potom pouštím…

  VA:F [1.9.20_1166]
  +2 / -2
  • Tak to se mi teda ještě nestalo, občas třeba vidím, že bych někoho mohl pustit, ale mám zrovna velký batoh, se kterým se mi nechce vstávat, tak se snažím ty lidi ze všech sil ignorovat a ještě mi nikdo nic takovýho neudělal :-D

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
  • Když už sem u toho mravokárčení – takže ty nejseš na paní slušnej, protože máš blbou náladu, a chceš aby byla ona slušná na tebe a poklepala ti velice slušně na rameno? Co když má taky blbou náladu, protože vstávala mnohem dřív, ještě byla na nákupu zatímco ty sis vyvaloval šunky? Nebýt můžes i vzadu, pěkně se opřít a máš po problémech.

   VA:F [1.9.20_1166]
   +3 / -0
   • Beru to jako nadsázku, abych se nemusel vyjadřovat…

    VA:F [1.9.20_1166]
    +0 / -0
 • Mílo, řešíš hovna. Nejlepší nesedat, pak nadtím nemusíš filosofovat a nikdo si nebude myslet, žes dostal přes hlavu banánem. Seš mladej sportovec tak tu chvilu ustojíš ne? Jinak doporučuju seriál o etiketě který se jmenuje Etiketa. Pan Špaček v něm vysvětluje společenský žebříček: starší žena, mladší žena (nedej bože těhotná!), starší muž, ty. Jop, podívej se dolů, ne ještě níž a tam seš ty. Vážně musíš přemýšlet jestli pustíš těhuli sednout?

  VA:F [1.9.20_1166]
  +4 / -1
  • Někdo tu nepochopil nadsázku? :-)

   VN:F [1.9.20_1166]
   +1 / -1
   • Bohužel ne, dneska se dočteš tolik sraček… Uf teď se mi ulevilo, už jsem se lekl, že ti v Brně změkl. Jednou jsem na tohle téma četl vážně vážnou diskuzi, vážně! Tímto se omlouvám všem delfínům, kteří padli abych mohl předchozí koment napsat. A vůbec tenhle taky. Takže všichni máte pravdu, kromě mě, takže zapomeňte že jsem něco řek.

    VA:F [1.9.20_1166]
    +2 / -1
    • Tak jestli už sis udělal dobře, tak ti děkuju za přispění do diskuze a nezapomeň si příště vzít prášek :-) Ahoj!

     VN:F [1.9.20_1166]
     +1 / -3
 • Celkem diskutabilni tema.
  Jeste jsi zapomnel na jednu kategorii.
  Sedis si takhle v saline, k tobe pristoupi jedna postarsi zena kolem padesadi a beze slova pokukuje a ceka az ji pustis sednout. Na dalsi zastavce pristoupi osmdesatileta zena a postavi se vedle padesatilete. V tom padesatileta spusti: „Mlady muzi, nepustil by jste tady pani sednout?“. Pro padesatiletou zenu je to vlastne krasna moznost jak ti rict ze jsi hovado a pritom je mimo stred zajmu.

  Druha situace se mi stala ted v MHD ve zline. Nasedam na konecne spolu s dalsimi 5 lidmi do trolejbusu na konecne. Jedu po narocnem pijacovnim vikendu domu. Sedam si na uplny konec trolejbusu, vedle sebe pokladam na sedacku batoh. V tom pristoupi zena kolem 40 se dvema dcerama a jizlivym tonem me upozorni ze mam batoh na sedacce a ona by tam chtela posadit sve dve dcery. V trolejbuse bylo stale 5 lidi vcetne mne. Ze slusnosti jsem batoh tedy odlozil pod nohy. Pak jsem vsak celou cestu poslouchal brecici deti. Asi jsem mohl namitnout at taky odklidi bordel ze sedacek, ale coz…

  MHD je vseobecne zajimave misto a pro mne vyhrava ignorace se slunecnima brylema (Ma to i ten duvod, kdy muzu pozorovat ruzne sociologicke a psychologicke situace). Ostatne o 7me rano u lidlu taky duchodcum nikdo nenabizi misto k sezeni. Za dalsi, to ze nekdo vstaval o 3 hodiny drive aby nakoupil a unavilo ho to natolik ze potrebuje sedet, je jeho boj. Nesnazim se byt ignorant, spis razim zasadu doc. Honzika. Kdyz me nekdo slusne pozada, slusne mu vyhovim.
  Bonton je jedna vec, spolecensky prinos druha.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
  • Tak jestli měla celý autobus prázdný, tak nechápu, proč nešla na nějaké volné místo..

   Pro nás je asi opravdu nejjednodušší si postát a nemuset nic řešit, je to ale zajímavé z pohledu jiných lidí, kteří se rádi posadí.

   V MHD se může dít spousta věcí, viděl jsem už i partu ožralých děcek, které se všemožně točily na tyčkách a dělaly bordel a když jim někdo něco řekl, tak z toho byla skoro bitka..

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
  • Nebo třeba při jízdě ranní šalinou jsem viděl týpka našrot, který asi 5 minut volal na starší ženskou přes uličku „paní, paní“ a když konečně řekla „co je?“ tak odpověděl „máte mouchu na ní!“ :-D Spustila na něho celkem solidní kanonádu, ale bohužel jsem ji neslyšel, protože jsem zrovna vystoupil :-)

   A pak máš rozjezdy, to je příběhová kapitola sama o sobě (i když už jde o trochu jiné téma)

   VN:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
  • Upřímně mě vytáčejí lidé, kteří sedí třeba v buse a vedle sebe mají batoh. Často tam nejsou ani volný místa, ale tyhle lidi se tváří, že se jich to netýká. A já si říkám, proč se ksakru musím doprošovat, aby dal batoh stranou?

   VA:F [1.9.20_1166]
   +0 / -0
 • Šalinama po Brně jezdím od narození a rád se posadím, takže je mi tohle téma blízké. :) Všechny ty problémy znám a naštěstí jsem je už přestal řešit. Někdy je opravdu těžké odhadnout, jestli touhle laskavostí pomůžeš, nebo urazíš. Tím spíš, že někomu je 50 a sedne si rád, jinému je 70 ale cítí se být „stále mlád“ a sprdne tě. Takže můj základ je: řídit se prvním dojmem, nabídnout místo, nebo né, a pak přijmout s klidem následky, ať jsou jakékoliv – tys udělal maximum a dál je to na „protivníkovi.“ :-)
  K tomu, jak lidi stoupnou a pak zůstanou stát, když stařík odmítne: přijde mi, že to dělá skoro každý – lidem je blbý si znovu sednout a mě dřív taky bývalo, ale dnes nechápu proč a naopak si rád okamžitě sednu zpět. Hloupé totiž je, když takhle někoho chcete pustit, on odmítne, takže pak zůstanete s tím staříkem / stařenkou stát a na další zastávce nastoupí 30letej týpek a na to místo se okamžitě rozvalí. To je opravdu jeden z nejsmutnějších případů v MHD. :-)
  Zmíněné rozjezdy jsou opravdu the best. Zvlášť, když je člověk střízlivý a při plném vědomí sleduje, jak jsou všichni ti připití najednou uvolnění a přirození. Zpívá se, smích, historky, úžasná atmosféra.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +1 / -0
  • Rozjezdy jsou hlavně občas adrenalinový zážitek, když spolu ti řidiči snad závodí nebo co :-D

   VN:F [1.9.20_1166]
   +2 / -0
   • Jo to je pravda! Možná jim dopravní podnik vypisuje nějaké rychlostní prémie na určitých zastávkách. :-D

    VA:F [1.9.20_1166]
    +0 / -0
 • Pěkný!

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Já jsem všechny výše zmíněné problémy a strasti vyřešil poměrně elegantně – šalinou jezdím jen sporadicky a když už, tak si nesedám a stojím i když je šalina třeba prázdná (stejně se často po pár zastávkách naplní). Je to lepší než riskovat hádku s protivnými spolucestujícími a zkazit si tak celý den :)

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
  • Asi je to nejlepší řešení, stejně člověk sedí většinu dne :-D

   VN:F [1.9.20_1166]
   +1 / -0
 • Teda napsat článek o chování v MHD je bomba. Sám mám hodně zkušeností, sice né z Brna, ale z Pardubic. No ale nejlepší řešení je jak píše Andalus – nesedat si.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • teda uprimne si napsal celkem hovno

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -3
  • taky tě zdravím!

   VN:F [1.9.20_1166]
   +3 / -0
 • Kdyz sem zacal jezdit salinou kazdy den na stredni, tak pro me byla samozrejmost poustet starsi lidi, ale kdyz mi 80% odmitlo, tak me to prestalo bavit. Pokud neprijde nekdo vylozene o berlich a neni uz volnyho mista tak samozrejme nabidnu svoje, ale jinak ty „normalni“ duchodce ignoruju. Pokud si chcou sednout, neni nic jednodussiho nez slusne pozadat :)

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • No… báječně! Právě jsem napsala skoroúplně stejný článek akorát z pražského prostředí… Hledala jsem pak nějaké obrázky a vykoukl na mě tento článek :) Jsem ráda, že nejsem jediná, co má problém s pouštěním starých lidí. Pokud si chceš přečíst mé zpracovaní, budu jedině ráda ;)

  VA:F [1.9.20_1166]
  +1 / -0
 • Milane, když už začínáš s etiketou, což je samozřejmě kladné a žádoucí, zamysli se, jestli je etické, ať už přímo nebo nepřímo, podporovat lichváře (viz weby, které uvádíš jako svoje reference) a jestli je užitečné programovat hry. Jinými slovy, jestli ve výsledku pomáháš nebo škodíš. Možná tím vyděláš peníze, ale za jakou cenu? Ten pocit, který tě nenechá spát (dříve nebo později) ti nepřeju…

  VA:F [1.9.20_1166]
  +1 / -0
  • Abych řekl pravdu, tak nad tím, co píšeš, jsem nikdy nepřemýšlel. U toho prvního by se dalo uvažovat o tom, že tyhle půjčky jsou shit, ale popravdě je mi to celkem jedno…No a programování her, tak to nějak neberu – co je užitečné a co ne? Spojuješ to s etiketou, ale o té já jsem nepsal. Psal jsem jenom o jedné konkrétní situaci, kterou pravidelně zažívám. Obecně řeším jenom věci, které se mě týkají a které mají nějaký smysl. Nemám potřebu mít na vše nějaký názor a ke všemu se vyjadřovat, tak jak to dneska spousta lidí dělá. Snad chápeš, jak to myslím. ;-)

   VN:F [1.9.20_1166]
   +2 / -1

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links