Čec
25

Byli jsme na Mighty! A ty? (Mighty Sounds 2013)

By majlan  //  Akce a výlety, Hudba  //  Komentářů: 7

19. až 21. července se v Táboře uskutečnil už devátý ročník punk-rockového festivalu (když to trochu zjednoduším) Mighty Sounds, již podruhé i s mou účastí. Vlastně ani nevím, proč jsem nejezdil dříve, každopádně tím hlavním důvodem, proč jsem loni i letos vyrazil, byla skutečnost, že se mi povedlo dostat se mezi Mighty brigádníky (díky Hynku!). Což mimo finanční odměny zahrnuje i lístek na festival. Díky tomu jsem zjistil, že Mighty je prostě žůžo v mnoha ohledech. A jak to tedy letos vypadalo?

Den -2, úterý

Pro naši working class začíná Mighty už v úterý, sraz na letišti máme ve 12:00. V tu dobu už pěkně praží sluníčko, takže nás čeká náročný den. Je na čas na pozdravení s několika známými tvářemi z minula, chvíli lelkujeme a pak už hurá do práce. Nejprve se dělíme na dvě party – stavba areálu a stavba stage. My „stejdžaři“ se pak ještě rozdělíme na dvě půlky, jedna míří na Jan Žižka stage, zbytek zůstáváme u Jana Husa. Na místě už stojí auto s materiálem, takže začínáme vykládat. Pracuje s námi i parta kluků z Brna, kteří, jak se později dozvídám, za sebou mají již 6 ročníků Mighty a dalších různých akcí, tudíž už přesně ví co a jak a práce jim jde velice hezky od ruky. My ostatní se snažíme být nápomocní a přiložit ruku k dílu tam, kde je potřeba (teda ne všichni, ale to je na zamyšlení pro někoho jiného).

Brzy máme hotovou základní konstrukci celé stage, tedy věže a střechu. Hned poté se pouštíme do stavby pódia. Slunce pálí jak blázen, ale pracovní tempo je docela v pohodě, stíhá se a nikdo nic nehrotí. Což je oproti minulému ročníku příjemná změna, protože tehdy se nestíhalo a někteří museli pracovat i do tří do rána. To letos nehrozí a tak v 9 hodin končíme a míříme se domů vyspat.

Na pár fotek „ze zákulisí“ se můžete mrknout tady.

Den -1, středa

Ve středu ráno to vypadá, že je hotových tak 70% viditelné práce, nyní přichází na řadu různé „skryté“ věci jako je zajištění pódia, stavba přípraven, přístřešku pro zvukaře apod. Chystají se také světla. Počasí se příliš nezměnilo a práce je méně než v úterý, je tedy čas i na procházku po areálu. Jde vidět, že letos se stíhá na všech frontách, protože už stojí docela dost stanů a konstrukcí. Ve středu se zvedá také cirkusové šapitó, což je poslední ze třech hlavních stage. Zpestření dne přináší první punker na kole, který se, ověšen batohy a spacáky, ptá, kde bude stanové městečko. Tomu se říká užít si festival naplno! :-D Jinak se toho příliš neděje a tak můžeme jít opět brzy domů.

Den 0, čtvrtek

A je to tady, zatímco do stanového městečka míří první skupinky Mighty people, nás čekají poslední pracovní úkoly. Tím hlavním je vyložení zvukové aparatury z auta, což je ovšem trochu problém, protože světla musí nejprve přijet. K tomu dochází až večer, takže po většinu dne spíše uklízíme materiál a kontrolujeme různé šrouby apod. K večeru s Hynkem vyrážíme omrknout party stan v kempu, kde objevujeme plechového Pardála za 13,-, což je na festival velmi příjemná cena. Jeho ovocný bráška s bezovou příchutí stojí 25,-. Normální točené pivo letos doprovází novinka v podobě vratných kelímků s padesátikorunovou zálohou. To mě příliš netěší a protože kelímky nemají ani klipsnu na přichycení, nakonec jsem si během celého festivalu nekoupil ani jedno točené pivo. Byl jsem příliš líný přemýšlet nad tím, co bych s kelímkem udělal. :-D

Stanové městečko se plní, u piva potkávám první dva dobrodruhy z naší party a tak chvíli pokecáme, načež konečně frčíme zpátky na vykládku zvuku. Po ní naposled mířím k Hynkovi domů a těším se na první ostrý den Mighty Sounds 2013.

Den 1, pátek

Plán na pátek je jasný, nakoupit jídlo a pití, postavit stan a pak už si jenom užívat spoustu dobré hudby a zábavy. Hned první den je pro mne asi nejnabitější, kapelu Comeback Kid poslouchám už několik let a ani jsem nedoufal, že bych je mohl vidět právě na Mighty. Vrcholu večera předchází řada dalších formací, které stojí za poslech. Problém však nastává hned u první z nich a to Green Smatroll. Čekám na příjezd posledního kamaráda, načež musíme vystát půlhodinovou frontu do stanového městečka, kde se platí 50 korun za ubytování. Páskování jde pomalu a tak první kapelu nestíháme. V tu chvíli jsem se modlil, aby to nedopadlo jako loni, kdy jsem strávil více času u stanu než na kapelách. :-D

Nevadí, druhou kapelou v pořadí je v šapitó hrající Houba. Tu stíháme i s nezbytnou rumovou přípravou a na úvod festivalu jsme si asi nemohli přát lepší kapelu. I když v tom horku nás už první pogo pěkně zadýchalo. Po Houbě ještě vyzvedáváme další kluky na parkovišti a ukazujeme jim, kde máme stany. Za to jsme odměněni novým rumem, což s některými dělá divy a to ještě není ani pět hodin odpoledne. :-D Protože jsme opět museli postát ve frontě, nestíháme další kapelu, tentokrát italské ska-punkery Carry All. Stejně tak přeskakujeme i The Menzingers a spěcháme na The Talks, který zněj skvěle! Hitovka Friday Night zazněla až na závěr, takže ihned po koncertě mizíme na Jan Hus stage, kde spolu s The Toasters pokračujeme na vlně ska. Zde se naposledy vidím se svým koncertním parťákem, říkejme mu třeba Merkur. Já se vracím do stanu na brněnské Mad Pigs, Merkur se chystá na Creepshow.

Mad Pigs nezklamali, byť lidí bylo spíše méně než více. Po jejich koncertě zbývá poslední hodina do Comeback Kid, kterou vyplňuji jídlem (brambory za 84,- ze kterých jsem se stejně moc nenajedl) a krátkou informační schůzkou ohledně bourání stage. Cestou se na chvíli ještě zastavím na New York Ska Jazz Ensemble a pak už mířím na Jana Žižku, kde mě čeká TOP kapela celého festivalu. CBK svůj set zahajují tradičně songem G.M. Vincent and I z posledního alba, což pod pódiem rozjíždí slušnou melu, nechybí ani circle pit, který ale většinou moc dlouho nevydržel, protože lidi zakopávali o gumové přejezdy přes kabely. V jednu chvíli jsem schytal jednu ránu do obočí, takže jsem se na chvíli stáhl, abych se probral, na poslední pecky už jsem se ale zase vrátil dopředu a závěrečnou Wake The Dead jsem si užil přímo v první řadě. Po koncertě jsem si ještě potřásl rukou s Jeremym a Andrewem, který mi pochválil CBK tričko s motivem Wake The Dead, které asi moc lidí nenosí, protože pochází z prvních let kapely. :-)

Vracím se občerstvit do stanu a co nevidím – ven trčí Merkurovy nohy! Zjišťuji, že chlapec je na pokraji kómatu, tak jej nechávám vlastnímu osudu a doufám, že vevnitř nenajdu žádné překvápko. Vyrážím mrknout na The Subways, spíše ze zvědavosti, jejich hudba mě nijak zvlášt neoslovuje. Následně se přesouvám na vedlejší stage, kde mají vystoupit Bad Manners. S drobným zpožděním začínají hrát své převážně veselé ska, po úvodních svižných písních přichází několik pomalejších, což mě trochu uspává, konec se naštěstí vrací zpět k púvodnímu tempu. Úsměvná byla situace, kdy stagemanager ukazuje, že kapele zbývá jedna písnička, což muzikanty příliš nevzruší a hrají dalších 15 minut. :-D Na fóru jsem se později dočetl, že pro některé bylo vystoupení Bad Manners zklamáním, já jsem byl každopádně spokojen. Vysílen předchozími dny i předchozími koncerty jsem již nenašel síly na další kapely a šel jsem se uložit vedle Merkura, kterému jsem musel sundat boty a uložit jej do správné polohy. :-D

Den 2, sobota

Druhý den nám s Merkurem přišel docela slabý, téměř až nezajímavý a tak jsme ani moc nevěděli kam všude vyrazíme. Jistoty byly pouze dvě, výlet k potoku (vedro bylo pořád stejné) a výlet do Kauflandu. U potoka někteří posnídali pár piv, v Kauflandu jsme pro změnu poobědvali speciality z čínského bistra. Prostě klasický festivalový život. První kapelou dne pro nás byli The Chancers, při jejichž koncertu jsem asi dvakrát usnul, jinak to ale bylo příjemné vystoupení, taková pohodička na sluníčku. Po koncertu jsme si vyzvedli několik Maximů ze stánku a odebrali jsme se ke stanu, kde jsme trávili čas čtením, poleháváním a občasnou konzumací rumu (někteří si k němu dali Kofolu, někteří ledový čaj). Toto slunečné odpoledne jsme si proložili dvěma kapelami v šapitó, konkrétně Roughneck Riot a Skaferlatine. Spíše jsme jen poslouchali, protože jsme v ten den skoro žádnou kapelu neznali.

Večerní program byl o něco zajímavější, docela jsem byl zvědavý na Juantxo Skalari & La Rude Band, během jejich koncertu jsem se ale zakecal a následně jsme vyrazili na pole dance, takže jsem toho ani moc pořádně neslyšel. Vzhledem ke slečnám u tyče ale není čeho litovat. Jejich show jsme viděli z pvní řady a je na místě říci, že uměly velmi pěkná čísla, musí mít dost velkou sílu a to zejména ve středu těla a břišních svalech. Hned poté jsme spěchali do šapitó na Random Hand, což je kapela hrající skacore. Neznělo to špatně, byť mi zvuk ve stanu nepřišel moc dobrý. Po jejich vystoupení zbývaly dvě poslední kapely. Nejprve Prague Conspiracy, jejichž koncert si užilo jak publikum, tak i muzikanti na pódiu. Byť jsem neznal všechny songy, i tak se mi Konspiračka velmi líbila. No a poslední sobotní kapelou pro nás byli The Go Set z Rakouska, kteří hrají celtic/folk/punk. Byl to takový obyčejný koncert tak jako všechny ostatní (kromě PC), na kterých jsme v sobotu byli.

Den 3, neděle

Po odpočinkové sobotě přišla zase poměrně nabitá neděle. Bohužel pro mne byla spíše taky odpočinková, protože v pondělí ve 3:00 nás čekal nástup na bourání stage. Dopolední program byl stejný jako v sobotu, tentokrát jsme do potoka vyrazili dokonce dvakrát. Někteří se tam dokonce nešli pouze vykoupat. :-D Neděle se pro mne nesla ve znamení domácích kapel, podobně jako páteční vystoupení Houby jsme si tentokrát užili pražskou Nežfaleš na Lucky Hazzard stage. Na Nežfaleš jsem se hodně těšil a rozhodně jsem si nemohl stěžovat, zazněly všechny známé pecky. Dočkali jsme se i lahve vody od zpěváka Radka, která v tom horku měla cenu zlata, díky! Hned po koncertu následoval doslova úprk na slovenskou kapelu Konflikt. Ti začali dvěma písněmi z poslední desky, bylo vidět, že lidi se ještě moc nechytají a nějakou dobu potrvá, než se nové písně ujmou. Další pecky už ale patřily mezi staré známé hitovky a pod pódiem se rozjelo solidní pogo. K vidění byla i řada lidí, na kterých se třetí den festivalu dost podepsal a tak jsme se více než koncertu věnovali scénám v davu, kde se děly takové věci, které se ani nedají popsat. Ještě teď mě bolí břicho od smíchu. :-D

Dalším očekávaným vystoupením byli The Offenders, kteří ale nakonec kvůli nemoci nepřijeli, takže jsme měli smůlu. Vrátili jsme se tedy ke stanu a opět jsme relaxovali a bavili se různými zhovadilostmi. Merkur později vyrazil na Polemic, já jsem se chystal až na vystoupení Your Demise. Tam jsem strávil jenom chvíli, ale i to stačilo, abych viděl situaci, při které na pódium přilétlo nejprve pivo a následně i nějaké další věci (led?), což dožralo zpěváka YD natolik, že seskočil z pódia a s dotyčným vrhačem si to vyřídil ručně stručně. Zbytek koncertu už byl asi ok, co jsem viděl, tak kotel jel naplno. Další v řadě byl koncert Davové Psychózy, kde jsem se těšil především na skvělou pecku Epitaf pre Boha. Frontman Davovky má podobně jako Štěpán z N.V.Ú. poměrně osobitý koncertní projev, který stojí za to vidět.

No a pak už byl připraven jeden z vrcholů celého Mighty, koncert americké kapely Anti-Flag. O něm se snad ani nemusím příliš rozepisovat, i když některé koncertní věci už působí trochu jako přes kopírák, Anti-Flag měli publikum zcela ve své moci a dokázali rozjet neuvěřitelnou show. K vidění byl obrovský circle pit, stage diving člověka 50 metrů v kuse a taky klasický závěr s bubeníkem hrajícím mezi lidmi. Anti-Flag na Mighty končili své evropské turné a údajně je zvykem po poslední písni posledního koncertu to, že technici polejí členy kapely vodou. To se ovšem trochu nepovedlo a většina vody skončila na aparatuře na pódiu, takže musela bleskově naběhnout četa bedňáků se smetáky a hadry. :-D

Po AF zbývala jedna poslední kapela a to kanadští The Mahones. Jejich vystoupení jsem strávil v přední řadě s očima přilepenýma na velice pohlednou kapelnici, která hrála na harmoniku. Páni, ta teda řádila! Na další koncert už jsem neměl síly, šel jsem se na chvíli natáhnout do stanu, kde mě opět čekal pohled na Merkura na pokraji kómatu. Tentokrát jsem zvolil jiné řešení, vytáhl jsem ho za nohy ze stanu, přikryl spacákem a nechal napospas svému osudu. Přežil to. :-D

Den 4, pondělí

Při balení a nakládání zvuku se ke mně nesly songy The Fialek, které hrály v šapitó, bylo mi to docela líto, protože zrovna na ně jsem se hodně těšil. Tak příště. Bourání stage šlo jinak docela rychle, stihli jsme si i tři hodinky zdřímnout, ráno jsme pokračovali a stage doslova mizela před očima. Pomalu se vyprazdňovalo i stanové městečko a večer tak na letišti zbývalo pár posledních staveb a především šílený nepořádek ve stanovém městečku.

Za rok zase!

Jak celkově hodnotím Mighty Sounds 2013? Bylo to super! Byť většinu kapel na Mighty neznám/neposlouchám, stejně to stojí za to, ostatně Mighty není pouze o kapelách. Existují i různé další formy zábavy, ať už popíjení u stanu, koupání v potoce či divadelní stan a různé sportovní aktivity v areálu. A nesmím zapomenout ani na tu spoustu krásných slečen a dívek, podezírám někoho z vedení Mighty, že ty holky snad někde nakupují, protože není možné, aby se jich tolik vyskytovalo na jednom místě! Garantuji vám, že takové suicide girls jinde neuvidíte! :-) Další skvělou věcí je pohodová atmosféra, můžete popít a pokecat s kýmkoliv, u stanů se dějí všemožné šílenosti jako třeba když k vám přijde Ježíš a snaží se vám prodat trávu. :-D

Příští rok nás čeká desátý ročník Mighty Sound, takže to určitě bude hodně velký a hodně dobrý. Co se týče kapel, snad konečně vyjdou Perkele, dál bych uvítal Four Year Strong (easycore), jejich maďarskou obdobu Till We Drop a dále například slovenskou ska kapelu Fuera Fondo. Uvidíme, co si pro nás organizátoři připraví!

Afterparty

Už se stalo zvykem, že po Mighty se koná také několik afterparty v Táboře, Praze a Brně. Protože jsem si chtěl ještě vychutnat dozvuky Mighty, vyrazil jsem ve středu na brněnskou afterparty, kde vystoupila americká country punk kapela Get Dead. Na poslední chvíli se přidali i domácí Bombs From Heaven, což mě velmi potěšilo. Celý koncert se konal v Pivnici Futro, do které to mám 5 minut pěšky, takže úplná paráda. Není to sice koncertní hospoda, takže místa mnoho nebylo, stejně tak ale nepřišlo moc lidí, celkem si cestu na koncert našlo okolo 40 Mighty people. Atmosféra tak byla trochu komorní, což ale není nic špatného, i tyhle akce mají něco do sebe, punk-rock nejsou jenom festivaly a vyprodané kluby, ale i tyhle malé akce pro pár nejvěrnějších. Což si uvědomovaly i obě kapely, které si svá vystoupení myslím užily naplno. BFH zahráli klasicky povedený set, byť se museli vypořádat s několika technickými problémy a taky punkovým psem, který přišel podpořit scénu.

U Get Dead už jsem spíše usínal, takže jsem si jejich set užil tak nějak v pohodičce, není to můj styl, ale bylo to fajn. Publikum se dočkalo i přídavku. Tak skončilo letošní Mighty a už teď se všichni nemůžeme dočkat toho přístího!

7 komentářů k “Byli jsme na Mighty! A ty? (Mighty Sounds 2013)”

 • Díky, pěkná reportáž, tleskám! Letošní léto utíká nějak rychle, jsem ještě ani žádný festival nestihl :-(

  A děkuji za tip na The Mahones :-) :D

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • takéto festivaly sú neskutočná zábava, tí ľudia, ktorí tam nie sú proste nepochopia aká atmosféra je na festivaloch a častokrát ako doprovodné podujatia bývajú veľmi zaujímavé a poučné prednášky

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Vážený pane 178.216.149.2, běžte si spamovat někam jinam. :-)

  VN:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Nesihl jsem. Byl jsem na after v Praze alespon kdyz uz nic jineho. Ale povazuji tyhle dozvuky akci fakt jen za pracky na penize. Tzn jak co nejvice vytezit.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Super akce !! Příští rok jedu zase :))

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Byl to podařený fest. Anti Flag byli trdičně super. Škoda že nepřijeli The Offenders, na ty jsem se docela těšil. Doufejme že příští rok to vyjde.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0
 • Už ať je zase léto. Úplně jsi ve mně vzkřísil vzpomínky.

  VA:F [1.9.20_1166]
  +0 / -0

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links