Pro
10

5 nových tipů pro lepší spánek

By majlan  //  Osobní rozvoj  //  Komentářů: 0

Suverénně nejčtenějším obsahem na mém blogu je trilogie článků o spánku. V těchto článcích jsem se věnoval tématu zdravého spánku, vyzkoušel jsem, zda je možné spát jen 6 hodin denně, a sestavil jsem několik tipů pro zlepšení spánku. Ani se mi nechce věřit, že je to už 6 let, co tato trilogie vznikla. Jak jsem na tom se spánkem dnes? Co se změnilo a co nového jsem se dozvěděl? Na to se společně podíváme v následujících řádcích.

Držím se vlastních rad?

V jednom z článků jsem sestavil 7 tipů, pomocí kterých může každý zlepšit svůj spánek. Pojďme si je připomenout a u každého z nich si vyhodnotit, zda ho stále dodržuji.

1. Sluneční světlo a melatonin
Melatonin je hormon, jehož výskyt v těle zvyšuje pocit ospalosti. Vyšší hladina je tedy žádoucí večer před spaním, jinak ho chceme mít spíše méně. “Nepřítelem” melatoninu je sluneční světlo. Na slunci se snažím pohybovat co nejvíce a stále se držím toho, že nenosím sluneční brýle. V prvním bodu tedy obstojím.

2. Sport a tělesná teplota
Jednoduché pravidlo říká, že když se tělo ukládá ke spánku, snižuje svou teplotu. A naopak. I proto je dobré pravidelně sportovat, což člověka udrží nejen ve formě, ale také v bdělosti. Sportuju pořád stejně, ne-li více, takže i tady si připisujui další bod.

3. Odpolední šlofík
Díky tomu, že často pracuji z domova, mám možnost si po obědě na chvíli zdřímnout. A také toho využívám. Je zajímavé, že někdy je odpolední šlofík skoro nutnost, jindy jsou zase dny, kdy si na něj ani nevzpomenu. Vypozoroval jsem, že když se přemůžu a nejdu si lehnout, pocit únavy často přejde.

4. Usínání a vstávání podle rozvrhu
Jednou z častých rad je chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Tady bod určitě nezískám. Díky tomu, že nemusím chodit do práce na pevně daný čas, mám svůj harmonogram dost nepřesný a nemám v poslední době dost morálky na to, abych si v tom udělal nějaký systém.

5. Lepší spánek bez kávy, kouření a alkoholu
Tohle je pro mě docela jednoduché. Pít jsem přestal a kouřit ani nikdy nezačal. S kofeinem je to trochu složitější. Zjistil jsem, že se na něj dá velmi rychle vybudovat závislost, kdy po krátké době kofein přestává pomáhat a začíná škodit. Navíc jsem vypozoroval, že na mě účinkuje pokaždé jinak. Někdy se po vypití kávy nebo energy drinku nic neděje, jindy je účinek až moc silný a někdy se třeba dostaví až po několika hodinách. Snažím se tak kofeinu raději vyhýbat a přijímat ho jen když řídím nebo jsem opravdu unavený.

6. Pitný režim
Dostatečný příjem tekutin pomáhá ke kvalitnímu spánku a v tomto ohledu myslím splňuji požadavky na jedničku. :-) Nedělá mi problém pít kohoutkovou vodu a každý den jí vypiji určtě aspoň dva litry.

7. Správná poloha
Nejlepší je spát na zádech. O něco horší je to na boku a úplně nejhorší na břiše. Tady se musím přiznat, že spaní na břiše je můj “zlozvyk” a na zádech bych asi neusnul.

5 nových tipů pro lepší spánek

Během uplynulých šesti let jsem přišel na další věci, které mohou pomáhat k lepšímu spánku. Pojďme se na ně podívat.

1. Nejíst před spaním

Zdá se to vlastně jako dost logická rada. Není dobré se před spaním nacpat, protože tělo se pak bude muset věnovat trávení, takže vaše orgány budou aktivní a kvalita spánku bude trpět. Usínat s plným břichem navíc není nic příjemného.

2. Vyvětraná a chladná místnost

Před spaním vždy vypněte topení a pokud možno také vyvětrejte. V takto připravené místnosti se vám bude usínat mnohem lépe než když v pokoji bude horko a vydýchaný vzduch.

3. Černočerná tma

Čím více tmy máte v pokoji, tím lépe. Svou roli hraje opět melatonin, jehož hladina klesá úměrně s množstvím světla. Je proto dobré zatáhnout okna jak jen to jde a případně použít i masku na oči neboli škrabošku.

4. Klid před spaním

Tento bod částečně souvisí s tím předchozím. Je dobré se před spaním uklidnit, vyhnout se velkému množství světla a především nekoukat do žádné elektronické obrazovky. To znamená alespoň hodinu před spaním vypnout počítač, televizi i mobil a nejlépe si vzít do ruky knihu. Nebo se jen pohodlně posadit a meditovat.

5. Špunty do uší

Máte lehký spánek a během noci se pořád budíte, protože vás vyruší každý hluk? Vyzkoušejte špunty do uší. Naučil jsem se je nosit během pobytu na internátě při střední škole, kde bych bez nich asi neusnul. Většina lidí používá klasické pěnové špunty, ale já vám prozradím jeden tajný tip. Požádejte v lékárně o tyto voskové špunty. Tlumí zvuk mnohem lépe než ty pěnové a mají i praktické ouško, za které jdou snadno vytáhnout.

Jak zlepšit spánek pomocí bylinek a doplňků stravy

Máte pocit, že dodržujete všechny výše zmíněné body a stejně to pořád není ono? Nezoufejte, ještě jsme nevyčerpali všechny možnosti. Kromě pestré a zdravé stravy jsou pro dosažení kvalitního spánku velice cenným pomocníkem všemožné bylinky a přírodní doplňky stravy. Mám pro vás několik tipů, které sám více či méně často užívám.

Melatonin

O melatoninu už byla řeč. Pokud máte pocit, že ho v těle nemáte dostatek, můžete využít doplněk stravy ve formě prášků. Stačí spolknout kousek pilulky 30-60 minut před spaním. Jen to příliš nepřehánějte a užívejte ho střídmě.

Hořčík

Jedním z minerálů, který je důležitý pro relaxaci a dobrý spánek, je právě hořčík. Pokud trpíte stresem a nespí se vám dobře, je dost možné, že potřebujete více hořčíku. Dá se koupit například v drogerii dm.

Brahmi

Této bylině, která pochází z indické medicíny, se připisují až zázračné účinky na naši nervovou soustavu. Nejenže zlepšuje paměť a schopnost soustředění, zároveň také uklidňuje a má blahodárný vliv na lidský spánek. Nejlepší je popíjet čaj a to dlouhodobě, protože účinky se začínají projevovat až po několika týdnech soustavného užívání.

Ašvaganda

Další zázračná bylina, která je označována také jako indický ženšen. Ašvaganda má celou řadu účinků – zlepšuje imunitu organismu, působí proti stresu, podporuje kvalitu spánku a posiluje psychickou odolnost.

Dreamly

Tento přípravek na podporu spánku je českým výrobkem, je ve formě tablet a nabízí zcela přírodní složení. Protože jsem měl možnost jej osobně vyzkoušet, pojďme se na něj podívat o něco blíže.

Jak Dreamly zlepšuje kvalitu spánku?

Ve výčtu bylinek jsem záměrně vynechal klasickou kombinaci bylin jako mučenka, meduňka či kozlík. Všechny tyto osvědčené bylinky se totiž nachází v přírodním doplňku stravy Dreamly. Měl jsem možnost jej vyzkoušet na jeden měsíc a mohu se tak podělit o své dojmy.

Dreamly pochází z České republiky a pyšní se přírodním složením. To je jistě velké plus, protože jakákoliv chemie je při dlouhodobém uživání problematická. Co tedy lze v jedné kapsli Dreamly najít?

První přísadou je esenciální aminokyselina L-tryptofan, ta podporuje vytváření serotoninu, který zase slouží k podpoře spánku. V Dreamly dále najdeme čtveřici bylin – mučenku, meduňku, kozlík a šafrán. Všechny tyto bylinky mají společné to, že pozitivně působí proti stresu, uvolňují a napomáhají k lepšímu spánku. Posledními dvěma složkami jsou vitamíny B3 a B6. Ty také pomáhají k udržení činnosti nervové soustavy a podporují imunitní systém. Na papíře tedy vypadá složení Dreamly naprosto perfektně. Jak to funguje v praxi?

Je důležité podotknout, že na každého budou kapsle Dreamly působit trochu jinak a je nutné je brát skutečně jen jako doplněk stravy. Pokud se držíte nezdravého životního stylu, čelíte extrémnímu stresu nebo máte nervózní povahu, pak vám žádný přípravek nepomůže a je potřeba začít hledat řešení jinde. Pokud však zvládáte dodržovat alespoň základy zdravého životního stylu, pak by pro vás mohlo být Dreamly zajímavým pomocníkem.

Já osobně jsem kapsle Dreamly bral po dobu jednoho měsíce (tedy jedno balení za 399 Kč). Doporučené dávkování jsou 2 kapsle zhruba půlhodiny před spaním. Je důležité dodržet pravidelné užívání, jedině tak může mít Dreamly opravdový účinek. Zpozoroval jsem tento účinek v praxi? Dá se říct, že ano, a to i přesto, že výchozí podmínky nebyly zrovna příznivé. Měl jsem totiž zrovna poměrně náročný měsíc a byl jsem ve velkém stresu. Trvalo mi dlouho, než jsem usnul a v noci jsem se často probouzel. Během užívání Dreamly se mi podařilo to postupně zlepšit. S postupem času jsem usínal rychleji a ani jsem se v noci tolik neprobouzel. Nejde samozřejmě vědecky potvrdit, zda to bylo skutečně způsobeno užíváním Dreamly, ale vzhledem k poctivému složení nemám důvod tomu nevěřit.

Vyplatí se užívat Dreamly na podporu spánku?

Způsobů, jak přírodní cestou podpořit kvalitu spánku, je celá řada. Je vlastně docela složité si vybrat, které bylinky byste měli užívat, jak často, v jakém množství a všechno si to hlídat. V tom spatřuji největší výhodu Dreamly. V jedné kapsli najdete ověřené a přírodní složky, nemusíte si tak složitě vybírat a myslet na to, že si musíte udělat čaj a podobně. Stačí si vzít dvě kapsle Dreamly každý večer před spánkem a je to. Složení je opravdu dobré a vyvážené. Sám jsem vyzkoušel, že Dreamly opravdu může mít pozitivní vliv na spánek.

Rozhodnutí už je tedy jen na vás. Doporučuji vyzkoušet Dreamly alespoň na měsíc, sledovat, jak bude působit na váš spánek, a podle toho se rozhodnout. Nejmenší balení Dreamly na jeden měsíc stojí aktuálně 399 Kč a objednat si ho můžete na oficiálním webu.

Vyjádři svůj názorZajímá vás cokoliv o mobilních aplikacích? Uvažujete o spolupráci? Kontaktujte mne na seitler@reinto.cz

O mně

Jmenuji se Milan Seitler a jsem spoluzakladatelem společnosti Reinto s.r.o., ve které se věnujeme mobilním i webovým aplikacím a marketingu.

Zabývám se celým procesem tvorby mobilních a webových aplikací. Nejvíce se věnuji návrhu aplikace a UX/UI designu. Kladu velký důraz na jednoduchost a srozumitelnost uživatelského rozhraní.

Zajímám se o online i offline podnikání, fascinují mě úspěšní lidé, kteří se nebojí tvrdé práce. Mou hlavní motivací je konkurence, která mě vždy nutí jít do všeho naplno, protože nerad prohrávám.

Mám rád hudbu, knížky, sport a cestování.

milan@seitler.cz

Odkazy

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Inzerujte zde!

Kupte si odkaz! PR 3, SR 2

Partner links